Crafts for Children
Gingerbread HousesMaterials: Tissue boxes, graham crackers, glue, frosting, candy
Cost: $11 ($5 for candy, $5 for Graham crackers, $1 glue) We already had tissue boxes.
Prep: 1 hour to build the houses
Activity Time: This was during a family party, so we lingered. About 2 hours!
Would I do it Again? Absolutely!
Soft Sheep
Materials: Construction paper, cotton balls, glue, googly eyes
Cost: $5
Prep: 10 minutes
Activity Time: 30 minutes
Would I do it Again? Maybe. It's easy in a pinch, but it doesn't leave much room for creativity.
Popsicle Stick Bugs
Materials: Popsicle sticks, paint, googly eyes, glue
Cost: $5 at Dollar Tree
Prep: 15 minutes
Activity Time: An hour
Would I do it Again? Yes. This was a great activity for a fairly wide age gap.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhfRa7jL8Y2RpXmV1FDZpbpOsOT3bwgUrUbqS_7-Th-AsAiqNi2ClFmKyuJXbsw3oEXTrhrZE6jYXkskN8awfGU_zY3BxGpLYL9N_B6XwkzpJzfcCwvJKDVN-Hc59wWGF_w7NkThQNBDeyB/s1600/1529774_740931909844_1439346902_o.jpg)
Materials: Water bottles, vegetable oil, water, food coloring, funnel, Alka Seltzer
Cost:$5
Prep: 15 minutes
Activity Time: 45 minutes
Would I do it Again? Yes, but I'd use less food coloring.
Marshmallow Snowmen
Materials: Marshmallows, tooth picks, frosting, icing, edible ink pens
Cost:$5-$10
Prep: 15 minutes
Activity Time: 1 hour
Would I do it Again? Yes, but not often. Too much sugar!
Marshmallow Teeth
Materials: Construction paper, glue, marshmallows
Cost:$5
Prep: 15 minutes
Activity Time: 20 minutes
Would I do it Again? No
Tree Art
Materials: Paper, paint, cotton balls, tissue paper, cereal
Cost:$5
Prep: 15 minutes
Activity Time: 45 minutes
Would I do it Again? Yes.
No comments:
Post a Comment